fit kolorowa posypka na fit desery





Udało się !!! Fit posypka do deserów, muffinek, placków, lodów (nie tylko z kalafiora;)), budyniu, owsianki i czego tylko sobie chcemy, zrobiona z naturalnych zdrowych składników:)  Nasze redukcyjne posiłki będą teraz wyglądały na jeszcze bardziej niezdrowe i mniej monotonne :D 

Przepis jest prosty, ale należy go zrobić wcześniej, np wieczorem dnia poprzedniego, jeśli chociażby posypać kolorowymi patyczkami placki śniadaniowe:). Najlepiej by odleżały od 12 do nawet 24h. Później przechowujemy je w szczelnym pojemniczku. 

To co potrzebujemy:

białko jaja
erytrol/ksylitol/stewia 150g - 200g* zmielony na cukier puder 
(jaki słodzik użyć? zapraszam do przeczytnia TEGO artykułu)
naturalne (!) barwniki kolorowe

Ja użyłam tych z poniższego zdjęcia, zakupionych w sklepie eko, które bazują na naturalnych składnikach takich jak: kurkuma, burak, matcha, marchew, dostępne w sklepach eko tj. Organic. ALE możecie równie dobrze zrobić je sami! Tym bardziej, że taki zestaw to dla większości koszt niemały, bo 30zł. Można zamiast nich kupić tradycyjne składniki barwiące typu kurkuma, marchew, burak, lub zainwestować w przepyszną herbatę japońską Matcha, która oprócz tego, że jest fajnym dodatkiem do deserów, to super barwi na zielono wszystko ;P (uwaga na ciuchy;)). Zastanówcie się. Z drugiej strony, jak ktoś duże piecze jak ja i lubi ubarwiać swoje desery, albo ma wyjątkową okazję , np urodziny, to warto zaopatrzyć się w ten gotowy produkt. Zaoszczędzi czas, no i przy okazji mamy pewność tego co jemy. A kolory wychodzą obłędne!

Mimo wszystko, poniżej podam wskazówki jak uzyskać naturalne kolorki do lukru z prostych ogólnodostępnych składników spożywczych:).

Acha, dodatkowo do stworzenia posypki potrzebujemy rękawa cukierniczego z wąską końcówką. Ja mam swój niezastąpiony z Almy,  z czterema końcówkami, służy mi już długo, jedynie trzeba go dobrze wymyć każdorazowo, ale to akurat nie jest duży problem. Fajnie mieć tyle rękawów co kolorów;P.

CO ROBIMY:

Podobnie jak w TYM przepisie na lukier:
Białko ubijamy ze słodzikiem na sztywną masę za pomocą miksera. Jeśli macie zamiar barwić lukier za pomocą soku, dodajcie więcej słodzika, musi być gęstszy.
Dzielimy masę na tyle porcji ile mamy barwników. Ja miałam 5 saszetek z tego gotowego zestawu, ale użyłam tylko czterech.
Każdy kolor mieszamy w oddzielnych miseczkach z lukrem.

Kolorową masę wlewamy do rękawa i na papierze do pieczenia wyciskamy wąskie paseczki.
Zostawiamy je do wyschnięcia, a po minimum 12h same będą się łamać po przejechaniu po nich ręką;). Kto mnie obserwuje na snap chacie, miał okazje zobaczyć dziś rano:).



Najważniejsze to by nie barwić deserów sztucznymi barwnikami, które są do kupienia w marketach. Zawierają wiele szkodliwych substancji. Tak samo gotowe posypki - to nic innego niż cukier. 

Kupne sztuczne barwniki spożywcze możemy zastąpić bez problemu naturalnymi barwnikami, stosując naturalne produkty barwiące, które nie zaszkodzą naszemu zdrowiu.

Wszystkie poniższe wskazówki dotyczą zabarwienia lukru. Pamiętaj, że sok z owoców rozcieńczy lukier. Należy zatem zrobić lukier stosunkowo gęsty i później w razie potrzeby dodać więcej wody. Jeśli chcesz zabarwić coś innego niż lukier eksperymentuj z ilością naturalnych barwników aż uzyskasz pożądany kolor.

1. Dodaj 1 łyżeczkę kurkumy aby uzyskać lukier w kolorze żółtym. Kurkuma ma smak neutralny zatem nie zmieni smaku deseru. Można również kurkumę rozpuścić w łyżeczce soku z pomarańczy. Kolor wyjdzie bardzo soczysty, a lukier o smaku cytrusowym:)
2. Aby zrobić czerwony lukier wymieszaj cukier puder z sokiem wyciśniętym z buraków. Jeśli chcesz, aby lukier był purpurowy dodaj do niego kilka kropel soku z cytryny. Uwaga: nie przesadź z  ilością, by lukier nie miał zbyt intensywnie buraczanego smaku.
3. Zielony barwnik otrzymamy ze sproszkowanej japońskiej herbaty matcha lub spiruliny. Matchę należy rozpuścić w wodzie; do łyżki wody dosypujemy proszek stopniowo i mieszamy aż uzyskamy zieloną masę.
Można jeszcze kombinować z awokado i szpinakiem:).  Ale kolor będzie raczej pastelowy.
4. Kolor niebieski/fioletowy uzyskamy robiąc wywar z kapusty czerwonej, Kapustę należy pokroić na drobną kostkę i zalać wodą, tylko tyle żeby przykryć kapustę. Doprowadzić do wrzenia i gotować jakieś 5 minut. Bardzo szybko pojawia się ciemno-niebieski kolor.Studzimy! Starajcie się nie dodawać więcej niż łyżeczkę cieczy.
5. Również z wywaru z kapusty otrzymamy różowy kolor. Tylko trzeba dodać do niego kilka kropel soku z cytryny. Im więcej cytryny tym jaśniejszy kolor. 
Albo zmiksuj mrożone (lub w miarę możliwości świeże) maliny, wiśnie, dodaj do lukru:).
6.  Pomarańczowy kolor- sok z marchewki.






Gotową "utwardzoną" posypkę możemy używać na co tylko chcemy. 

Ja marzyłam o takich śniadaniowych plackach z "bitą śmietaną" z ricotty lub twarożku bezlaktozowego zmieszanego z odżywką białkową <3 Przepis znajdziecie TU.



Smacznego fit-freaki i nie zapomnijcie się pochwalić Waszymi zdjeciami posypki! Ciekawa jestem gdzie ją zastosujecie:)


Buziaki!

Etykiety: , , , ,