Tarta z ciecierzycy, czyli jak to jest z tymi weglami ze straczkow i czy je jesc na redukcjiGdy pierwszy raz robiłam spód tej tarty, byłam bardzo sceptyczna. Ciasto bez mąki ? Ok, robię słodycze z fasoli, buraka albo ciastka z dyni, ale konsystencja ich jest bardziej sernikowata. A tu mówimy o stabilnym spodzie podtrzymującym ciężką masę. 
Byłam w mega szoku jak po zaledwie 15 minutach w piekarniku,  ciecierzycowa breja stwardniała na okrągłej formie..wooow. Tarta z warzyw:) I nie trzeba ciasta obciążać sucha fasola by nie wyrosło w piekarniku;p 
No okej, mamy więc produkt bez użycia mąki, czyli węgli, praktycznie wydawałoby się samo białko, z jajek no i naszego strączka... bo większość osób jednak w cieciorce widzi głownie źródło białka, nie węglowodanów. A jednak warzywa strączkowe mają ich dosyć dużo,w porównaniu do innych warzyw, w stosunku białko węgle proporcje są 1:2. Trochę lipa. W takim razie po co sprawdzoną mąkę zastępować kolejnym węglem? Otóż sens jest duży i przedstawię go Wam w punktach:

1. Ciecierzyca ( jak i większość strączków) ma niski indeks glikemiczny (IG 30), a zawarty w niej błonnik stabilizuje poziom cukru we krwi i obniża wchłanianie węgli. Większość mąk ig ma wyższe, no i jeszcze ten gluten;)
2. Ma bardzo dużą ilość białka, W 100 g ugotowanej ciecierzycy jest jego aż 8,86 g 
3. Zawiera spore ilości błonnika, bo aż 7,6 g/100 g. A błonnik są to węglowodany, które nie są trawione w organizmie,, do tego mają korzystny wpływ na cały proces trawienia. Także zmniejsza się nam ilość węglowodanów przyswajalnych przez nasz organizm (Diabetycy do obliczenia wartości energetycznej produktu  używają TYLKO węglowodanów przyswajalnych).


Węglowodany przyswajalne = Węglowodany całkowite – Błonnik
4. Zapobiega zaparciom ( błonnik) ale uwaga! Może powodować wzdęcia. Jednak jest na to sposób: zamiast kupować cieciorkę w puszce, warto kupić suchy produkt i przed ugotowaniem moczyć go przez 12h w wodzie z sodą oczyszczoną. To pomoże;)
5. Jak wynika z badań ( opublikowane w 2007 roku w "British Journal of Nutrition"), dzięki diecie bogatej w naszą cieciorkę, można zredukować trzewną tkankę tłuszczową i zmniejszyć odporność na insulinęCiecierzyca zmniejsza także stężenie frakcji tzw. „złego” cholesterolu. 
 
6. Haha..no i jest afrodyzjakiem :) .. (A przed chwilą pisałam o wzdęciach..;p) 

Podsumowując: wbrew powszechnym opiniom ciecierzyca, pomimo, że nie jest niskokaloryczna (164 kcal/100 g po ugotowaniu),  w rozsądnych ilościach, może wspierać redukcję. Zawarty w ciecierzycy błonnik wydłuża czas żucia pokarmu, co powoduje wcześniejsze osiągnięcie uczucia sytości, które utrzymuje się przez długi czas ( Hmm redukcja i nie jesteś głodna??). Poza tym błonnik zmniejsza wchłanianie energii z pożywienia i zwiększa wydalanie tłuszczu z organizmu. Ciecierzyca zawiera również witaminy z grupy B i magnez - substancje regulujące pracę układu nerwowego, które pozwolą przetrwać nam kryzys podczas redukowania;p. Zatem robimy poniższy przepis, wliczamy makro (węgle) i podajemy na kolacje drugiej połówce;p P.s. A Niedługo przepisy z ciecierzycą na słodko.. Muffinki kakaowe, batony proteinowe oraz tartaletki białkowe:) 


Etykiety: , , , , , , , , ,